De Groote Scheere kroniek van een landgoed
Huib D. Minderhoud

Aanvullende informatie

Staat

Nieuwstaat

Titel

De Groote Scheere kroniek van een landgoed

Schrijver(s)

Huib D. Minderhoud

Uitgeverij

Stichting Expositieruimte Baron van Voorst van Lynden

Publicatiedatum

2006

Aantal bladzijden

104

Genre

Geschiedenis, Regionaal, Overijssel

EAN

N.V.T.

Landgoed De Groote Scheere heeft een rijke geschiedenis en een uniek landschap. In de middeleeuwen was het grensgebied tussen de huidige provincies Overijssel en Drenthe één troosteloos, nauwelijks begaanbaar veenmoeras. Slechts op enkele plaatsen in het veenmoeras was er een doorgang van en naar het noorden. Er waren tussen Drenthe en Overijssel (het toenmalige Oversticht) slechts drie doorgangen: bij Meppel, bij de Ommerschans (Balkbrug) en bij De Groote Scheere.  Het landgoed is daardoor vaak het strijdtoneel geweest.

Eén van de meest legendarische veldslagen in de vaderlandse geschiedenis heeft zich in de omgeving van het landgoed afgespeeld: De Slag bij Ane, ook wel De Drentse Guldensporenslag genoemd. Plaatsen zoals Assen, Zwolle, Ommen, Hardenberg en Gramsbergen zijn ontstaan door deze slag.

Op 28 juli 1227 vond De Slag bij Ane plaats. Drentse boeren versloegen De bisschop van Utrecht onder leiding van Rudolf van Coevorden. In 1592 wilde Maurits het door Spanje bezette Coevorden veroveren. Hij ging wonen op De Groote Scheere. Ook de Munsterse bisschop Bernard von Galen (Bommen Berend) verkoos in het nationale rampjaar 1672 De Groote Scheere tot hoofdkwartier om Coevorden over te nemen. Hiermee maakte hij de weg naar Groningen vrij. Bij het einde van de Franse bezetting in 1813 bleef Coevorden in handen van de Fransen en bij verschillende plundertochten op Holthone zijn de aanwezige woonplekken platgebrand. En tenslotte met de Tweede Wereldoorlog, waarin de laatste heer van De Groote Scheere, burgemeester Samuel Willem Alexander baron van Voorst van Lynden uitgroeide tot de grote verzetsheld van Gramsbergen.

9.95

Staat boek: Boek is in uitstekende staat, hardcover.

1 op voorraad

Waarom tweedehands boeken van boekenvinden.nl?